Acer SWIFT GO SFG14-41-R19Z Replacement Laptop LCD Screen Panel
Product Summary
SFG14-41-R19Z, 1920 x 1080 IPS, 14" replacement Laptop screen for laptops with 30 PIN eDP connector, Matte / Anti Glare finish.
Warranty
  • Zero dead Pixels
  • 14 Days Money back Guarantee
  • 3 Years warranty
SPECIFICATIONS
  • Screen Size: 14"
  • Resolution: 1920 x 1080 IPS
  • Connector: 30 PIN eDP
  • Screen Finish: Matte / Anti Glare
Ships in 1-3 days
SKU
SFG14-41-R19Z
Screen Size
14
Screen Resolution
1920 x 1080 IPS
Screen Finish
Matte / Anti Glare
PINS
30 PIN eDP
Screen Brackets
No Brackets
Customizable Options:
The screen features a 14 inch diagonal size with a full HD 1920 x 1080 resolution, delivering crisp and vibrant visuals. It utilizes an IPS panel for wide viewing angles and consistent color accuracy. The matte, anti-glare finish reduces reflections and eye strain during extended use. Connectivity is ensured via a 30 PIN eDP connector, compatible with the original laptop design. This slim screen shape is perfect for maintaining the sleek profile of your device.
More Information
Manufacturer Acer
Refresh Rate 60Hz